Редакції протидіють дезінформації

ВІДЕО


ВІДЕО


КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ


КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ


 

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ В КЛАСІ


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ В КЛАСІ


  1. Чому різні групи створюють та поширюють фейкові новини?
    Чи можете ви пригадати подібні групи в Грузії / Вірменії / Азербайджані / Молдові?
    Яким може бути їхній порядок денний?

  2. Російська дезінформація широко поширюється в Грузії, Молдові та Україні, використовуючи подібні методи.
    Як ця інформація шкодить цим країнам?
    Як ви вважаєте, чи є така шкода схожою чи відрізняється у кожній країні?

  3. Фейкові новини часто поширюються вірусно, тоді як розвінчання дезінформації зазвичай має значно меншу аудиторію.
    Чи є сенс розвінчувати фейкові новини, якщо люди їх не читають?
    Що повинні робити ті, хто протидіє фальшивим новинам, щоб бути дієвішими?

  4. Незалежних журналістів, які працюють в авторитарних країнах, часто переслідують, тоді як уряди можуть стати джерелом дезінформації.
    Чи повинні журналісти наражатися на загрози заради розкриття правди?
    Чи є обов’язком журналіста за будь-яку ціну з’ясувати правду?

  5. Фейкові новини та дезінформація зростають по всьому світу.
    Що повинні робити уряди, групи громадянського суспільства та засоби масової інформації, щоб усунути фейкові новини, і якою буде ціна протидії?

 

ВПРАВИ


ВИ ПРОТИ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

Виберіть, що б ви зробили в таких ситуаціях. Оберіть свої найкращі варіанти і обговоріть їх в класі. Немає правильних або неправильних відповідей, але деякі відповіді більш точні, ніж інші.


ВИПАДОК 1

Ви є редактором незалежного ЗМІ в Тбілісі. Через Facebook ви отримуєте посилання на секретний запис голосу. Запис відтворює розмову двох людей, один з яких, вочевидь, є кандидатом від опозиційної партії на пост мера міста Горі, а інший – співробітником ФСБ Росії. Кандидат погоджується отримати від співробітника ФСБ 100 тисяч доларів в обмін на організацію в Горі ультраправих груп протесту з вимогою перейменувати місто в Новий Сталінград. Людина, яка відправила вам запис, не відповідає на ваші повідомлення, її профіль здається підробленим. Запис завантажений на порожній вебсайт, який зареєстрований в Україні під вигаданим ім'ям. Ви зв'язуєтеся з колегами в Україні, яким ви довіряєте, а вони кажуть вам, що не знають цього конкретного джерела, але схоже, що інші подібні платформи часто поширюють фейкові новини. Завтра вибори в місцеві органи влади, і, згідно з останніми опитуваннями, кандидат від опозиції, швидше за все, переможе. Які ваші дії?


Варіант 1
Це може бути фальшива історія або історія, сфабрикована правлячою партією для звинувачення кандидата від опозиції. Колеги вважають, що це, швидше за все, фейкове джерело. Якщо я опублікую це зараз, це може істотно вплинути на результат виборів завтра. Розголошувати таку історію за день до виборів – безвідповідально, якщо я не впевнений на 100 відсотків. Навіть якщо я вкажу, що інформація не перевірена, на це ніхто не зверне уваги. Я не буду публікувати, поки не вивчу це ретельно.

Варіант 2
Суспільний інтерес в цьому випадку дуже високий, і виборці мають право знати всю інформацію до того, як проголосують. Я напишу все як є, вкажу, що джерело не перевірене, і нехай кожен сам робить висновок. Безвідповідально приховувати таку важливу інформацію.

 

ВИПАДОК 2

Ви редактор з Києва. Ви отримали з Донбасу матеріал про те, як місцеві ополченці вербували і навчали дитину-солдата. Історія не виглядає підозрілою, і ви публікуєте її наступного ранку. Через два дні з вами зв'яжеться місцева група з перевірки і повідомить, що на фотографії зображена дитина-актор з естонської реклами йогурту. Як колеги-журналісти, вони дають вам можливість спростувати цю історію. Потім ви і ваша команда досліджуєте історію і з’ясовуєте, що вона фальшивка. Проект по висвітленню конфліктів фінансується великої міжнародної донорської організацією, яка підтримує мережу місцевих журналістів в конфліктних регіонах пострадянських країн. Це єдине джерело доходу для місцевих журналістів, які живуть в скрутних обставинах. Ви проводите кілька днів, досліджуючи інші статті, що фінансуються цим проектом, і виявляєте, що розповіді автора з Донбасу не тільки частково або повністю підроблені, а й деякі інші репортери також представили погано перевірені історії. Стає зрозуміло, що проблема системна. У кращому випадку донор призупинить фінансування і, швидше за все, повністю скасує партнерство, якщо це буде викрито. Це один з ваших ключових проектів, і це стане для вас серйозним ударом як з фінансової точки зору, так і репутаційної. Насправді ви думаєте, що редакція може цього не пережити. Що ви робите?


Варіант 1
Ви опублікуєте спростування історії про дитину-солдата і принесете вибачення, але значно занизите масштаб проблеми і представите це як один з небагатьох окремих випадків, обіцяючи впровадити надійні заходи перевірки.

Варіант 2
Ви оприлюдните спростування всіх неперевірених історій, поділитеся всією інформацією з донором і приймете наслідки.

 

ВИПАДОК 3

Ви журналіст з Єревану. Ви досліджуєте мережу новинних медіа, які публікують схожі історії про те, як Росія допомагає Вірменії в боротьбі з коронавірусом, в той час як західні країни нічого не роблять. Ви підозрюєте, що це скоординована пропагандистська робота. Ви дізнаєтеся, що авторитетні організації громадянського суспільства повідомили, що деякі з цих ЗМІ поширюють дезінформацію і можуть бути пов'язані з Росією. Ви показуєте матеріали аналітикам, і вони погоджуються, що це схоже на скоординовані зусилля. Однак ви не можете безпосередньо зв'язати ці джерела з Росією. Чи достатньо у вас інформації, щоб опублікувати історію?


Варіант 1
Так, модель дезінформації вже добре досліджена. Я покладуся на інтерв’ю з аналітиками та звіти НУО, наведу приклади подібних зусиль і опублікую історію.

Варіант 2
Ні, я маю продовжити дослідження історії та встановити прямі зв’язки з Росією.

 
Previous
Previous

ნიუსრუმი დეზინფორმაციის წინააღმდეგ

Next
Next

Newsrooms Countering Disinformation